Gold Wing Türkiye

 

 


Sevgili Dostlar,

GOLD WING TURKEY için “Hakkımızda” yazısı, ancak GOLD WING’in kısa tarihi, ülkemizdeki geçmişi, dünyadaki ve Türkiye’deki kulüpleşme hareketleri ile birlikte değerlendirilebilir.

GOLD WING, 1975 yılında HONDA AMERİKA’nın tasarımı ile yaşama geçmiş ve günümüze kadar ulaşmış çok özel ve üst sınıf bir motosiklettir. İlk dönemlerde 4 silindirli olarak tasarlanan motoru daha sonraları boxer 6 silindir, enjeksiyonlu muhteşem bir güç ünitesine dönüşmüştür. GOLD WING için, Amerikan THINK BIG felsefesinin motosiklet uyarlaması da denilebilir. HONDA’nın bu müthiş devinin yanı sıra diğer motosiklet üreticileri de bu serüvene katılmış ancak günümüze kadar kendini sürekli geliştirerek öne çıkan GOLD WING olmuştur. Diğer üreticilerin bu segmentte üretilen modelleri arasında YAMAHA’nın VENTURE ROYAL, KAWASAKI’nin VOYAGER, SUZUKI’nin CAVALCADE, BMW’nin K LT ve HARLEY DAVIDSON’un ELECTRA GLADE’ı sayılabilir. 1988-2000 yılları arasında üretilen ve bugün GOLD WING’in kendi sınıfında liderlik tahtına oturmasını sağlayan EFSANE tasarımlı GL 1500 I, A, ve SE serileri, tüm dünyada “KING WING” adıyla onurlandırılarak büyük bir hayran kitlesine sahip olmuş ve klasikler arasına girmeye hak kazanmıştır. Boxer 6 silindirli güç ünitesine sahip bu dev motosiklet 2001 den bu yana GL 1800 olarak üretilmekte ve büyük tur motosikletleri sınıfında liderliğinin haklı gururunu yaşamaktadır.

Ülkemiz GOLD WING ile tam manasıyla 1988 yılında tanışmış, o dönemde ithalat yoluyla ülkemize kısıtlı sayıda GOLD WING girebilmiştir. HONDA binek otomobillerinin üretim, ithalat ve pazarlaması ile HONDA motosikletlerinin ithalat ve pazarlamasından sorumlu HONDA TÜRKİYE, 1992 yılında Anadolu Honda Otomobilcilik A.Ş. adı altında kurulmuştur. HONDA, Ocak 2003 tarihinden itibaren ülkemizde HONDA TÜRKİYE A.Ş. olarak %100 HONDA MOTOR CO. sermayesi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. HONDA TÜRKİYE’nin düzenli ithalatı sayesinde yollarımızdaki GOLD WING ler çoğalmaya başlamış ve 2003 yılından itibaren GOLD WING GL 1800 modelinin düzenli satışları devam etmektedir. Türkiye’nin 1988-1992 yılları ilk GOLD WING sürücülerinden birkaçını sıralamak gerekirse, adına ilk GOLD WING getirilen kişi Berati AKAR’dır. 2011 yılında kaybettiğimiz Ahmet AKDAĞ,’ın yanı sıra Cemil BAHADIR, Sina AFYONERİ, Ali Haydar S. İLERİ ve Levent BAKİ ilk GOLD WING kullanıcılarındandır. Daha sonraki dönemlerde ise bu serüvene katılıp ara vermeden halen devam edenlerin başında Levent GÖNDÜR, Kahraman ÖZTURK, Murat MESTUT, Cihat ERATA, Feza HAZNEDAR sayılabilir. (Unuttuklarımızdan özür dileyerek)

Başta A.B.D.’de ve Avrupa kıtasında Almanya’da olmak üzere, tüm dünyada birçok GOLD WING kulübü faaliyetlerini sürdürmektedir. Amerika’da GWRRA (Gold Wing Road Rider Association), Avrupa’da GWEF (Gold Wing European Federation) bu kulüplerin kurumsallaşmış çatı örgütleridir. Sadece Almanya’da 80 e yakın GOLD WING kulübü bulunmaktadır ve bu 80 kulüp GWFD (Gold Wing Fedaration Deutshland) çatısı altında toplanmıştır. Türkiye’de ilk kulüpleşme hareketi 1996 yılında Paolo VOLPARA, Levent BAKİ ve Feza HAZNEDAR ile beraber başlatılan “OMM“ olmuştur. Sinan SEZER, Kerem ÜNAL, Feza HAZNEDAR, Selim KARADAĞ, Cemil İHSANTÜRKER (rahmetle anıyoruz), Armağan AK’ında katkılarıyla oluşan bu gurup 1998 de yoluna daha değişik amaçlarla devam ederek, bugün üstün sürüş teknikleri kazandırmak amacıyla ”OMM RIDERS ACADEMY“ unvanı ile motosiklet severlerin hizmetindedir.

Türkiye’de ilk büyük katılımlı GOLD WING toplantısı 26 GOLD WING’in katılımıyla, 1999 yılının Mayıs ayında İstanbul Şile’de gerçekleştirilmiştir. Feza HAZNEDAR’ın önerisi ve çalışmalarıyla bugünkü LOGO ve grup ismi kabul edilmiştir. Çekirdek üyeleri daha önce bir araya gelen grubumuzun temelleri bu şekilde 1999 yılında atılmış, o tarihten bu yana GOLD WING TURKEY ailesi yurtiçi ve yurtdışı birçok gezi gerçekleştirmiştir. Eşlerimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz bu gezilerin şimdilerde birçok motosiklet severe ilham kaynağı olması büyük mutluluğumuz ve gururumuzdur.

1996 yılında Yunanlı bir dostumuzun bizlere önerdiği THASSOS adası gezimiz artık gelenekselleşmiştir. Yunanistan’da daha önceleri pek bilinmeyen bu şirin ve yeşil adanın Türk motosiklet severlerin ilgi odağı olmasına vesile olmak bizleri ayrıca mutlu etmektedir. Thassos adası, artık sadece motosiklet severlerin değil, haberdar olan birçok vatandaşımızın ziyaret etmek istediği bir ada olmuştur. 2011 yılında 15.sini düzenlediğimiz THASSOS gezimizde, Belediye Başkanı tarafından adanın tanıtımına yaptığımız katkılar için tören düzenlenmesi, grubumuza plaket verilmesi ve yerel basında yer bulması bu gezinin taçlanmasına vesile olmuştur. Günümüzde artık katılımını tüm GOLD WING sürücülerine açtığımız GELENEKSEL “ GWTR “ GOLD WING TURKEY THASSOS gezisi uluslararası bir hüviyete bürünmüştür. Yunanistan, Bulgaristan, Slovenya, Makedonya, İtalya ve Almanya’dan GOLD WING dostlarımız toplantımıza katılmaktadır.

ALP DAĞLARI ve AVRUPA gezileri ile ülkemizin çeşitli bölgelerine düzenlediğimiz diğer gezilerimiz, hafta sonu ve özel günlerdeki toplantılarımız, eşlerimiz ve ailelerimiz dahil hep birlikte olmaktan ve paylaşmaktan keyif aldığımız özel aktiviteleri oluşturmaktadır.

Başta Başkanımız Levent BAKİ olmak üzere, üyelerimiz, yurtdışında düzenlenen birçok GOLD WING etkinliklerine katılmış, çeşitli kategorilerde 7 farklı ödül ve plaketi yurdumuza getirmiştir. Bu ödül ve plaketleri özenle ve gururla muhafaza etmekteyiz.

20 yılı aşmış beraberliklerle sımsıkı, sıcacık bir aile olan GOLD WING TURKEY, bugün imrenilen bir noktadadır. Bizlere bu haklı gururu yaşatan tüm dostlarımıza ve desteklerini esirgemeyen ailelerimize şükranlarımızı sunuyoruz. GOLD WING TURKEY ailesine ve sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Yolu GOLD WING le kesişen ve kesişecek olan tüm dostlarla bir gün bir yerde buluşmak umuduyla, sağlık, huzur, keyif dolu bol kilometreli yıllar temenni ederiz.

Sevgi ve Saygılarımızla

“ GWTR “
GOLD WING TURKEY


Başkan’dan,

İlk GOLD WING’ime 1990 yılının Mayıs ayında sahip oldum ve hiç ara vermeksizin çeyrek asra yaklaşan GOLD WING maceramdan asla taviz vermedim. Aynı yıl, eşimle birlikte GOLD WING’imizle ilk yurt dışı seyahatimizi de gerçekleştirdik. 1996 yılında sevgili dostum PAOLO VOLPARA’nın ön ayak olmasıyla GOLD WING lerimizle Avrupa’ya (Yunanistan, İtalya, Avusturya, Fransa ve İspanya) ilk grup (Serap-Paolo VOLPARA GL 1500 SE, Berrin-Feza HAZNEDAR GL 1500 A, Nilüfer-Cihat ERATA GL 1500 SE, Bengi-Levent BAKI GL 1500 SE) seyahatini gerçekleştirdik. Sonraki dönemlerde bu sevdamı dostlara da aşılayarak birçok Alp Dağları ve Avrupa ülkesi gezisi gerçekleştirdik. GOLD WING üzerinde 300.000 km ye yaklaşan sürüş zevkinde birçok ülke ve insanla yeni dostluklar oluşturduk. 1990’lı yılların başında, sevgili Sina AFYONERI ve motosiklet sevdalısı dostlarımızla, inşaatı süren Edirne otobanında ve sahil yolunda yapılan 400 metre DRAG yarışlarında GRUP LUX kategorisi adı altında ilk GOLD WING kalkış yarışlarını düzenledik. Övünerek belirtmeliyim, birincilik kupa ve madalyalarımı gururla saklamaktayım. 1995 yılında Sevgili Paolo VOLPARA’nın ALP DAGLARI’nın Kuzey İtalya’da bulunan zirveleriyle beni tanıştırması yaşamımın dönüm noktalarından biridir. Sonrasında geliştirdiğim rotalarla bugün İtalya’nın doğusundan, Fransa’ya kadar uzanan ALP DAGLARI, günümüzde birçok Türk motosiklet severin idolu haline gelmiştir. Bu serüvende beni koşulsuz destekleyen ve hiçbir zaman yalnız bırakmayan sevgili eşime, ülkemizdeki ve dünyadaki tüm dostlarıma teşekkürü borç bilirim.

Tüm GOLD WING severlere Sevgi ve Saygılarımla,


Levent BAKİ
Başkan
GOLD WING TURKEY
 
 


GOLD WING TURKEY 2016 ©